top of page
Information from The Norwegian Directorate of Fisheries

Połowy rekreacyjne w Norwegii

 

Witamy Państwa na połowach rekreacyjnych w Norwegii! Przybrzeżne zasoby ryb w Norwegii znajdują się pod presją i musimy zwiększyć nasze wysiłki w celu zapewnienia przyszłym pokoleniom możliwości połowów w celach sportowych i rekreacyjnych. Ryby w morzu są dostępne dla wszystkich, lecz przed nami stoi zadanie zabezpieczenia ich zasobów na przyszłość.

Jesteście Państwo mile widziani na darmowych połowach w Norweskich wodach morskich pod warunkiem przestrzegania kilku prostych reguł:

  • Zagraniczni turyści podczas połowów na morzu mogą używać tylko podręcznego sprzętu rybackiego. Turystom zabrania się używania sieci, naczyń, pułapek, lin itp.

  • Turyści mogą zabrać z kraju do 18 kg. 

  • Podczas połowów należy zachować odległość przynajmniej 100 metrów od najbliższej hodowli rybnej. Cały ruch łodzi powinien odbywać się w odległości przynajmniej 20 metrów od hodowli ryb oraz miejsc cumowania przy gospodarstwach rybnych.

  • Turystom zagranicznym zabrania się sprzedaży złowionych ryb.

  • Należy stosować się do regulacji dotyczących minimalnych rozmiarów ryb.

Dyrekcja ds. Rybołówstwa z przyjemnością udzieli odpowiedzi na każde pytania zadane w języku angielskim, rosyjskim lub norweskim. Kontakt email: info@fiskeridir.no.

Minimalne rozmiary ryb dla połowów rekreacyjnych

Z dniem 1 stycznia 2010, wszyscy łowiący w morzu na terenie Norwegii muszą przestrzegać regulacji dotyczących minimalnych rozmiarów ryb. Celem tych regulacji jest zapewnienie przetrwania i rozwoju małych ryb w celu dalszego rozmnażania.


W przypadku złowienia ryby, której wymiary są mniejsze od minimalnych, należy zmoczyć ręce morską wodą i ostrożnie uwolnić rybę wpuszczając ją z powrotem do morza. Jeżeli ryba jest martwa lub niezdolna do przetrwania, może zostać zachowana w celach konsumpcyjnych.

 

Aby uniknąć łowienia większych ilości ryb poniżej rozmiaru minimalnego, można np. zmienić miejsce połowów lub użyć większych haczyków.
Tabela z pełnym wykazem wielkości minimalnych znajduje się na końcu tego artykułu. Przygotowaliśmy nasze własne broszury zawierające informacje o minimalnych rozmiarach w językach norweskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, polskim oraz czeskim.

Dane broszury można zamówić wysyłając email na poniższy adres info@fiskeridir.no.

Polowanie na kraba królewskiego oraz foki przybrzeżne

Turyści nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w łapaniu kraba królewskiego, ale w Finnmark przewidziano dla przemysłu turystycznego pewien kontyngent.


Turyści posiadający zatwierdzoną licencję strzelecką, pod pewnymi warunkami, mogą brać udział w polowaniu na foki na wybrzeżu, razem z obywatelami Norwegii.


Jeśli chcą Państwo wziąć udział w połowach kraba królewskiego lub fok przybrzeżnych, prosimy o zapytanie w miejscu zakwaterowania czy mają wymagany przydział oraz niezbędne pozwolenia.

Minimalne rozmiary
Halibut/Kveite 80 CM
(Hippoglossus hippoglussus)
Dorsz/Cod/Torsk 44CM
(Gadus Morhua)
 
Haddock/Hyse 40CM
(Melanogrammus aeglefinus)
Coalfisch/ Sei 45 CM
(Pollachius virens)
Redfish/Uer 32 CM
(Sebastes marinus)
 
bottom of page